Har du hört talas om Riddarhälsan AB i Borås city?

RiddarhlsanCarin och Ralf Riddarhäll leder tillsammans Riddarhälsan på Åsbogatan 7. Deras specialiteter, kiropraktik och massageterapi, kompletterar varandra perfekt. Många av Ralfs patienter uppskattar att följa upp sin behandling med massageterapi hos Carin. Carin i sin tur upptäcker ibland under massageterapin avvikelser i ryggraden. Då är det praktiskt att alltid ha en kiropraktor till hands!

De båda ägarna finner det mycket viktigt att hålla sig à jour med den senaste utvecklingen inom sitt område. Därför investerar de utanför sina timmar på kliniken mycket i utbildning och besöker seminarier och konferenser. De flyger över hela världen för att närvara vid viktiga vetenskapliga konferenser. Blir du nyfiken?

Varmt välkomna in för kiropraktik, massageterapi eller för att ta en titt på deras försäljning av hudvårdsprodukter!

Ralf tog sin examen med Cum Laude efter sex års utbildning vid Sherman College of Straight Chiropractic i South Carolina, USA, och Carin gick utbildningen vid Axelsons Gymnastiska Institut i Göteborg och utexaminerades som Diplomerad Massageterapeut.
Efter doktorsexamen beslutade de båda att anta en ny utmaning i Nederländerna och öppna en egen klinik i Venray, IQ Wellness Center.

Efter sex år i Nederländerna kände de kallet att flyttade hem till Borås igen.
Deras specialiteter, kiropraktik och massageterapi, kompletterar varandra perfekt. Många av Ralfs patienter uppskattar att följa upp sin behandling med massageterapi hos Carin. Carin i sin tur upptäcker ibland under massageterapin avvikelser i ryggraden. Då är det praktiskt att alltid ha en kiropraktor till hands!

De båda ägarna finner det mycket viktigt att hålla sig à jour med den senaste utvecklingen inom sitt område. Därför investerar de utanför sina timmar på kliniken mycket i utbildning och besöker seminarier och konferenser. De flyger över hela världen för att närvara vid viktiga vetenskapliga konferenser. Den kunskap de inhämtar, kommer deras praktik tillgodo, så att de alltid garanteras bästa möjliga vård.
Självklart föregår de också med gott exempel. Att äta sunt och medvetet samt att motionera är för dem en självklarhet. De rör sig och idrottar mycket på sin fritid. De tillbringar mycket tid sina två hundar och tre hästar. De älskar rejäla promenader med sina djur. Ralf gillar också att spela tennis och tar regelbundet en tur på sin racercykel. Carin älskar ridning och tillbringar många timmar med hästarna.

Läs mer



Dela med dig...
 

<<  Februari 2012  >>
 må  ti  on  to  fr  lö  sö 
  
    

Kommande evenemang